معرفی انواع پروفایل های ویندوز و نگاهی به نسل جدید پروفایل ها

 

در ساده ترین کلام ، پروفایل کاربر (User Profile) مجموعه ای از تنظیمات و فایل های کاربر است . اطلاعاتی مانند favorites های اینترنت اکسپلورر ، درایوهای Map شده ، تنظیمات پرینترها ، پروفایل های پست الکترونیکی ، داده های موجود در پوشه My Document ، تنظیمات و پیکربندی های نرم افزارها ، تنظیمات Desktop و بسیاری از اطلاعات دیگر مانند فایل های صوتی و تصویری ، تصاویر و غیره در پروفایل هر کاربر ذخیره می گردد . انواع بسیار مختلفی از پروفایل ها موجود است که هر کدام دارای تنظیمات و امکانات خاصی هستند . هر کدام از پروفایل ها دارای امکانات خاصی هستند که در بسیاری از موارد ، Group Policy ها در توانایی بهره گیری از آنها تاثیرگذار خواهند بود .


Local Profile
یک Local Profile ، بر روی سور و یا Workstation به صورت Local ذخیره می گردد . این نوع از پروفایل ها برای ذخیره شدن و استفاده بر روی یک ماشین بهینه سازی شده است . اگر پروفایل هایی از این دست حذف شوند و یا کاربر به سیستم دیگری منتقل گردد ، باید یک پروفایل جدید ساخته شود و مجددا تنظیم شود . Local Profile ها همیشه بر روی یک Local Machine ذخیره می شوند . در این حالت به محض ورود کاربر به سیستم برای اولین بار ، پروفایل آن به صورت Local ساخته و تولید می شود .

Roaming Profile
پروفایل های Roaming بر روی فایل سرور های به اشتراک گذاشته شده  ذخیره می شوند . کاربرانی و یا گروه های کاربری که در فایل سرور های ذکر شده دسترسی ها و اختیارات لازم را دارند می توانند از این دسته از پروفایل های بهره مند گردند . در هنگام Logon یک کاربر ، Roaming Profile از فایل سرور اشتراکی دریافت (Download) می شود و بر روی Local Machine ذخیره می شوند . بعد از Logon ، کاربر از پروفایل کپی شده در ماشین استفاده می نماید و تغییرات مورد نیاز خود را بر روی آن انجام می دهد . در هنگام Logoff پروفایل بروزرسانی شده کاربر مجددا به فایل سرور اشتراکی منتقل می گردد . در واقع با استفاده از Roaming Profile پروفایل هر کاربر به صورت داینامیک در پشت هر دستگاهی که از آن استفاده کند در دسترس خواهد بود و بلافاصله از طریق سرور اشتراکی ، یک نسخه از پروفایل در اختیار او قرار خواهد گرفت . با استفاده از Roaming Profile بدلیل عدم وابستگی اطلاعات کاربران به سیستم ، جابجایی و جایگزینی کامپیوتر های شبکه بدون نیاز به پشتیبان گیری از اطلاعات کاربران امکان پذیر است .

بدلیل لزوم بارگذاری و ارسال مجدد پروفایل از سرور ،  مدت زمان Logon و Logoff با استفاده از پروفایل Roaming افزایش خواهد یافت . از جمله معایب این پروفایل می توان از سایز بزرگتر پروفایل ها و افزایش مدت زمان Logon و Logoff به سیستم اشاره کرد .

Mandatory Profile و Super-Mandatory Profile
پروفایل Mandatory یک نوع ویژه از پیش تنظیم شده Roaming User Profile  است . با استفاده از این نوع پروفایل کاربر می تواند در Desktop خود تغییراتی را ایجاد نماید اما تغییرات اتجام شده در حین Logoff از سیستم از بین خواهند رفت .  پروفایل های Mandatory بر روی فایل سرور های به اشتراک گذاشته شده  ذخیره می شوند . کاربرانی و یا گروه های کاربری که در فایل سرور های ذکر شده دسترسی ها و اختیارات لازم را دارند می توانند از این دسته از پروفایل های بهره مند گردند . در هنگام Logon یک کاربر ، Mandatory Profile از فایل سرور اشتراکی دریافت (Download) می شود و بر روی Local Machine ذخیره می شوند . بعد از Logon ، کاربر از پروفایل کپی شده در ماشین استفاده می نماید و تغییرات مورد نیاز خود را بر روی آن انجام می دهد . اما در هنگام Logoff پروفایل بروزرسانی شده کاربر به فایل سرور منتقل نمی شود و یا به کلامی دیگر تغییرات اعمال شده در تنظیمات در سیستم و یا پروفایل کاربر ذخیره نمی شود و این تفاوت بین Roaming Profile و Mandatory Profile است . عموما از این نوع پروفایل در محیط هایی همچون کلاس های آموزشی و یا کافی نت ها که Workstation ها ممکن است توسط همه ی افراد در دسترس قرار گیرند و خواهان ذخیره سازی تغییرات نمی باشیم ، استفاده می شود .

Super-Mandatory Profile عملکردی همانند Mandatory Profile دارد با این تفاوت که در Super Mandatory Profile ، کاربر توانایی Logon به سیستم ، در هنگام عدم در دسترس بودن سروری که اطلاعات پروفایل ها بر روی آن ذخیره می گردد را ندارد . در صورت عدم در دسترس بودن سرور ذخیره سازی پروفایل ، کاربران با پروفایل Mandatory عادی می توانند از طریق ایجاد یک کپی از Cache محلی سیستم ، به آن Logon نمایند . لازم به ذکر است که فقط Administrator های سیستم توانایی ایجاد تغییراتی در این نوع از پروفایل را دارا هستند .

Default User Profile
پوشه پروفایل Default User بر روی سیستم  تمامی سیستم عامل های ویندوز از ویندوز ۲۰۰۰ به بعد موجود است (در سیستم عامل های نسل جدید مانند Windows 7 ، Windows Vista ، Windows 2008 در صورت عدم Upgrade از نسل های پیشین سیستم عامل ، موجود می باشد) . از این پروفایل در هنگام اولین Logon کاربر به سیستم در صورت عدم تنظیم شدن پروفایل کاربر از نوع های Roaming و یا Mandatory استفاده می شود . در واقع در صورتی که بتوانیم در آن تغیراتی ایجاد نماییم و آن را شخصی سازی کنیم ، پروفایل سایر کاربران نیز بدلیل ارث بری از آن در اولین Logon ، شخصی سازی خواهند شد.

Temporary Profile
از یک Temporary Profile در هنگامی استفاده می شود که کاربر نمی تواند به هر دلیل به پروفایل Roaming خود در شبکه متصل شود . این پروفایل در این حین به صورت اتوماتیک از Default User Profile ارث بری می نمایدد و در اختبار کاربر قرار داده می شود . در صورت عدم دسترسی کاربر به پروفایل Roaming خود ، ابتدا سعی می گردد از Cache محلی سیستم یک کپی تولید و در اختیار کاربر قرار گیرد ، در صورت عدم توانایی تولید پروفایل به صورت ذکر شده ، یک Temporary Profile از Default User Profile ارث بری کرده و تولید می شود . باید توجه داشته باشیم که کلیه تغییرات صورت گرفته در پروفایل های Temporary بعد از Logoff از بین خواهند رفت و اطلاعات آنها در دسترس نخواهند بود .

نسل جدید پروفایل ها (Windows Profiles V2)
پروفایل در نسل جدید سیستم های عامل مایکروسافت (Windows Vista ، Windows 7 ، Windows Server 2008) ساختار جدیدی به خود گرفته است که آن را از سایر پروفایل های ارائه شده تا به امروز متمایز می کند . و این مقدمه ای بود بر معرفی نسل جدیدی از پروفایل ها که نام Windows Profiles v.2 به خود گرفته است .  در این نسل از پروفایل شکل کلی و ساختار پروفایل تغییر کرده است . در ادامه شرح پوشه های موجود در پروفایل های نسل جدید را مشاهده خواهید کرد .

پوشه AppData – این پوشه یک پوشه Hidden و مخفی است و محلی برای ذخیره سازی اطلاعات مرتبط با Apllication های کاربر می باشد  . که خود شامل سه پوشه با نام های Local ، Roaming و Locallow می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Contacts – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی Contact های ویندوزی می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Desktop – این پوشه دربرگیرنده فایل های دسکتاپ مانند Shortcut ها می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام Desktop  وجود داشت .

پوشه Documents – این پوشه محل پیش فرض ذخیره تمامی فایل های کاربر می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Documents وجود داشت .

پوشه Downloads – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی فایل های دانلود شده از اینترنت می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Favorites – این پوشه دربرگیرنده Favorites های Internet Explorer می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Links – این پوشه دربرگیرنده Favorite Links های Internet Explorer می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Music -این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی فایل های صوتی کاربر است . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Music وجود داشت .

پوشه Pictures – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی تصاویر کاربر است . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Pictures وجود داشت .

پوشه Saved Games – این پوشه محل پیش فرض ذخیره Save بازی ها می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Searches – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی جستجو ها می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل وجود نداشت .

پوشه Video – این پوشه محل پیش فرض ذخیره سازی فایل های تصویری کاربر می باشد . این پوشه در نسخه پیشین پروفایل با نام My Videos وجود داشت .

علاوه بر پوشه های استاندارد پروفایل که به آنها اشاره شد ، تعدادی پوشه Hidden  نیز وجود دارند که دربرگیرنده Shortcut هایی به محل های کلیدی و پر استفاده ویندوز می باشند که در نسل جدید پروفایل ها ، Junction Points نامیده می شوند که وظیفه آنها همانگ سازی Application ها با ساختار جدید پروفایل است . در ذیل به این Junction Points ها و محل های جدیدی که ویندوز به آنها اشاره می کند ، اشاره شده است .

Application Data
.. \AppData\Roaming

Cookies
.. \AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Cookies

Local Settings
…\AppData\Local
…\AppData\Local\Microsoft\Windows\History
…\AppData\Local\Temp
…\AppData\Local\Microsoft\Windows\Temporary Internet Files

My Documents
…\Documents

NetHood
…\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Network Shortcuts

PrintHood
…\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Printer Shortcuts

Recent
…\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Recent

SendTo
…\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Send To

Start Menu
…\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu

Templates
…\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Templates

Customize کردن (شخصی سازی) Defualt Profile در نسل دوم پروفایل ها و چگونگی Deploy کردن آن

شخصی سازی و یا اصطلاحا Customize کردن پروفایل از جمله اموری است که در چارچوب شبکه های تجاری و اداری انجام می پذیرد . همانگونه که در مطالب پیشین اشاره شد نسل جدیدی از پروفایل های سیستم عامل ویندوز تحت عنوان Windows Profiles v2 ارائه شده است که از ساختار متفاوتی با نسل های پیشین برخوردار هستند .  پروفایل های نسل جدید که از ویندوز ویستا به بعد ، با سیستم عامل های ویندوز همراه گردیده اند تفاوت های بسیاری را به خود دیده اند . لازم به ذکر است که این تغییرات ، Deploy کردن پروفایل های شخصی سازی شده (Customize) را تحت تاثیر خود قرار داده است . ساختار جدید امنیتی اعمال شده بر روی نسل جدید پروفایل ها در نحوه شخصی سازی پروفایل های نسل دوم تغییراتی را ایجاد ساخته است .


شخصی سازی و یا اصطلاحا Customize کردن پروفایل از جمله اموری است که در چارچوب شبکه های تجاری و اداری انجام می پذیرد . همانگونه که در مطالب پیشین اشاره شد نسل جدیدی از پروفایل های سیستم عامل ویندوز تحت عنوان Windows Profiles v2 ارائه شده است که از ساختار متفاوتی با نسل های پیشین برخوردار هستند . (جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروفایل های نسل جدید می توانید به مطلب معرفی انواع پروفایل های ویندوز و نگاهی به نسل جدید پروفایل ها در همین وبلاگ مراجعه نمایید . ) پروفایل های نسل جدید که از ویندوز ویستا به بعد ، با سیستم عامل های ویندوز همراه گردیده اند تفاوت های بسیاری را به خود دیده اند . لازم به ذکر است که این تغییرات ، Deploy کردن پروفایل های شخصی سازی شده (Customize) را تحت تاثیر خود قرار داده است . ساختار جدید امنیتی اعمال شده بر روی نسل جدید پروفایل ها در نحوه شخصی سازی پروفایل های نسل دوم تغییراتی را ایجاد ساخته است .

باگ غیرقابل قبول یا تغییر بی سر و صدای سناریو پیاده سازی ؟

بر خلاف نظر بسیاری ، ویندوز ویستا را نسبت به نسخه های سلف ویندوز بسیار باارزش ارزیابی می کنم و کیفیت فراتر از حد تصور Windows 7 را مدیون تجربه های ویندوز ویستا می دانم . از نظر من ویندوز ویستا یک محصول بسیار پایدارتر ، امن تر و کاربردی تر نسبت به نسخه های پیشین ویندوز بود. با تمامی این احوال باید ویندوز ویستا را قربانی تبلیغات منفی افرادی دانست که همچنان ویندوز XP را به عنوان سیستم عامل خود انتخاب می نماید . کافیست درباره چگونگی Customize کردن پروفایل درویندوز ویستا (و یا حتی نسخه های جدیدتر ویندوز!) در گوگل جستجو کنید تا به حقانیت عبارتی که بکار گرفتم پی ببرید ،

بیایید مساله را بازتر کنیم . در ویندوز هایی که از پروفایل نسل اول بهره می جستند (مانند ویندوز XP) ، برای Customize کردن پروفایل کافی بود ، یک حساب کاربری جدید ایجاد نمایید ، با آن Logon کنید و تغییرات دلخواه را به انجام برسانید و نهایتا با استفاده از یک حساب کاربری دیگر ، پروفایل ایجاد شده را با استفاده از دکمه Copy To ، کپی نمایید . نسل جدید ویندوز (ویندوز ویستا) با Windows Profile v2 وارد میدان شد . اما این بار دکمه Copy To برای کپی پروفایل های شخصی سازی شده ، Disable و یا اصطلاحا Grayout بود و این زمینه ای را ایجاد کرد تا بسیاری به این فکر بیافتند که یک باگ جدید در ویندوز کشف کرده اند و حتی در بسیاری از سایت ها ، از این مساله به عنوان باگ در ویندوز نام برده شده است . حقیقت این است که سناریو و نحوه Customize کردن پروفایل های نسل جدید تغییر پیدا کرده است و هیچ باگی در این زمینه وجود ندارد . هیچ یک از ترفند های پیشین در زمینه تغییر دادن پروفایل Default سیستم و یا استفاده از سایر انواع  پروفایل ها برای شخصی سازی در نسخه جدید پروفایل ها راه به جایی نخواهند برد .

شخصی سازی پروفایل های نسل دوم

تا زمان نگارش این مطلب ، Windows Vista ، Windows 7 ، Windows Server 2008 ، Windows Server 2008 R2 ها از Windows Profile v2 بهره می برند . برای شخصی سازی پروفایل های نسل دوم باید از Windows Automated Installation Kit Windows 7 استفاده کنید . (جهت کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با WAIK می توانید به مطلب معرفی Windows Automated Installation Kit Windows 7 در همین وبلاگ مراجعه نمایید .) برای شخصی سازی پروفایل های نسل جدید مراحل زیر را طی نمایید .

یک . یک حساب کاربری جدید ایجاد نمایید (توصیه می شود بدلیل احتمال Lock شدن فایل های پروفایل از حساب های کاربری که قبلا با آنها Logon کرده اید استفاده نکنید . با این حال هیچ اجباری در این زمینه وجود ندارد).

دو . با حساب کاربری جدید ایجاد شده وارد سیستم شوید و پروفایل خود را آن طور که مد نظرتان است Customize نمایید . (توجه : برخی از تنظیمات پروفایل در ارتباط با Desktop مانند Background در هنگام Deploy کردن پروفایل ، لحاظ نمی شوند که یک hotfix برای آن از طرف مایکروسافت ارائه شده است .)

سه . WAIK را نصب نمایید و پس از نصب ابزار Windows System Image Manager را باز نمایید . دیسک ویندوز خود را در دستگاه قرار دهید و از منوی Select a windows Image or catalog file فایل Install.wim را از پوشه Source در دیسک ویندوز انتخاب نمایید.

چهار. در گام بعدی نسخه ای از ویندوز که پروفایل را برای آن Deploy می نمایید انتخاب نمایید . سپس از منوی Create or Open Answer File گزینه New Answer File را انتخاب نمایید.

پنج . از قسمت Windows Image ، پوشه Components را باز کنید و عبارت amd64_microsoft-windows-shell-setup را برای سیستم عامل های ۶۴ بیتی و یا معادل آن را برای سیستم عامل های ۳۲ بیتی انتخاب نمایید . پس از انتخاب این عبارت ، تنظیمات مرتبط با این گزینه در پنجره سمت راست قابل مشاهده خواهد بود . در این هنگام بر روی عبارت فوق راست کلیک کرده و گزینه Add Setting to Pass 4 Specialize را انتخاب نمایید . پس از انجام مراحل بالا ، عبارت amd64_microsoft-windows-shell-setup در قسمت ۴ Specialize در زیر مجموعه Answer File قابل مشاهده خواهد بود ، آن را انتخاب نمایید تا تنظیمات مرتبط با آن از حالت Grayout خارج شوند.

هفت . در نهایت از پنجره تنظیمات از لیست کشویی CopyProfile ، عبارت True را انتخاب نمایید تا کلیه تنظیمات پروفایل شما در Deploy اعمال شوند . در نهایت و پس از انجام مراحل فوق باید تنظیمات را ذخیره سازی نمایید و نتیجه مراحل ذکر شده و تنظیمات خود را در قالب یک فایل XML ذخیره سازی نمایید. توجه نمایید فایل XML خود را با نام Unattend.xml ذخیره سازی نمایید .

Sysprep وارد می شود !

پس از تولید Answer File ی که به صورت XML توسط WAIK بوجود آوردیم ، عملا شخصی سازی پایان یافته است و باید وارد مرحله Deploy شویم . برای انجام عملیات Deployment به sysperp نیاز داریم . در این مقاله قصد معرفی Sysprep را نداریم اما همین قدر کافیست که بدانید برای Deploy کردن ویندوز به آن نیاز دارید . کار با Sysperp در ویندوز XP و نسخه های پیشین آن بسیار سخت به نظر می آمد ، هر چند در نسخه جدیدی از Sysperp که همراه با ویندوز ویستا ارائه شد ، تغییرات بسیاری را در جهت ساده سازی فرآیند های کار با آن شاهد هستیم ، با این حال Sysprep همچنان یک ابزار خوش دست به نظر نمی آید

در واقع شکل جدید سناریو مایکروسافت به این شکل تعریف شده است که تنها امکان کپی برداری از پروفایل Default وجود دارد و همانگونه که می دانید پروفایل Default یک پروفایل نمونه است که سایر پروفایل ها از آن ارث بری می نماید و به هیچ وجه امکان استفاده مستقیم از آن وجود ندارد و به همین دلیل نیز امکان شخصی سازی آن وجود ندارد . و این عدم دسترسی به پروفایل Default و همچنین عدم توانایی شخصی سازی آن موردی است که بسیاری را دچار سردرگمی کرده است .

سناریوی جدید مایکروسافت تنها راه حل را اینگونه مطرح می کند . برای شخصی سازی پروفایل های نسل جدید باید یک پروفایل را همانگونه که در مقاله شرح داده شد شخصی سازی نمایید و سپس از طریق Sysperp یک Image جدید از ویندوز تولید نمایید که پروفایل شخصی سازی شده  آن از طریق True بودن مقدار CopyProfile با   Default Profile ویندوز جایگزین گردد . به عبارت دیگر شخصی سازی پروفایل در سناریو های جدید مایکروسافت جزئی از Deployment در نظر گرفته شده است .

پس در این مرحله نیاز داریم با استفاده از Sysprep و فایل Unattend.xml ی که ایجاد کردیم ، اقدام به Deploy کردن یک Image جدید از ویندوز نماییم . برای این کار مراحل پایانی زیر را طی می نماییم .

یک . فایل Unattend.xml را در مسیر زیر ، محلی که Sysprep نیز در آنجا قرار دارد کپی می نماییم .

C:\windows\System32\sysprep\
دو . Command Prompt را به صورت Elevated باز می نماییم و به مسیر بالا مراجعه می نماییم و سپس از طریق دستور زیر ضمن اجرا برنامه Sysperp ، فایل unattend.xml را نیز به عنوان Answer File معرفی خواهیم کرد .

sysperp.exe /generalize /unattend:Unattend.xml
پس از اندکی مکث ، پنجره System Preparation Tool  باز خواهد شد . در این پنجره مقادیر پیش فرض را تغییر ندهید و گزینه generalize را تیک بزنید . از این لحظه به بعد Sysprep وارد عمل می شود و عملیات Deployment آغاز می گردد و نهایتا پس از صرف چندین دقیقه و انجام پردازش های مربوطه ، سیستم عامل جدیدی که پروفایل Default آن همان پروفایل Customize شده مورد نظر است ، بارگذاری خواهد شد . به یاد داشته باشید استفاده از generalize/ برای بکارگیری Answer File الزامی است . همچنین به یاد داشته باشید بعد از unattend/ مستقیما نام Answer File را می آوریم و این بدلیل درکنار هم بودن فایل اجرایی Sysprep و فایل Unattend.xml است و در صورتی که فایل Unattend.xml در جای دیگری باشد باید مسیر آن نسبت به Sysprep.exe مشخص گردد .

معرفی Windows Automated Installation Kit Windows 7

نوشته شده در یکشنبه نوزدهم دی 1389 ساعت 15:21 شماره پست: 26

Windows Automated Installation Toolkit که به اختصار از آن با نام AIK و یا WAIK نیز یاد می کنند مجموعه ای از ابزار ها و اسناد مرتبط با آنها برای Deploy کردن ویندوز است که یکی از قدرتمندترین و کاربردی ترین ابزار ها برای حرفه ای های IT به شمار می رود . Windows AIK یک ابزار ایده آل برای شخصی سازی محیط کاری می باشد . ابزار گنجانده شده در Windows AIK به شما امکان پیکربندی کردن Option های زیادی برای Deployment را می دهد و از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است .

جدیدترین نسخه این نرم افزار در هنگام نگارش این مطلب Windows Automated Installation Toolkit for Windows 7 می باشد که توانایی اعمال بر روی  Windows 7 و Windows Server 2008 R2 را داراست . قطعا نیاز های Deployment از یک محیط تجاری به محیط تجاری دیگر متفاوت خواهد بود و مسلما هر محیط تجاری تنها با قسمتی از ابزار های موجود در این بسته سر و کار خواهد داشت .

ابزارهای موجود در Windows AIK

همانگونه که اشاره شد WAIK مجموعه از ابزار های کاربردی است که در زیر به اختصار به کاربرد هر یک از آنها خواهیم پرداخت .

Windows System Image Manager و یا اختصارا Windows SIM – از این ابزار برای باز کردن Image های ویندوز ، ساخت Answer File ها و مدیریت Distribution Share ها و مجموعه از تنظیمات استفاده می شود .

Image X – از این ابزار برای Capture کردن ، ساخت ، ویرایش و اعمال Image های ویندوز استفاده می شود .

Deployment Image Servicing and Management و یا اختصارا DISM – از این ابزار برای اعمال Update ها ، درایور ها و Language pack ها به Image ویندوز استفاده می شود . DISM در تمامی نصب های Windows 7 و Windows Server 2008 R2 موجود می باشد .

Windows Preinstallation Environment  و یا اختصارا Windows PE – از این ابزار برای Deploy کردن حداقلی (از لحاظ زمان Deploy)  محیط های سیستم عامل ویندوز استفاده می شود . AIK ابزار های بسیاری جهت ساخت محیط های Windows PE دارد . بسیاری از تولیدکنندگان لپ تاپ با استفاده از این ابزار ها اقدام به قراردادن ویندوز های Preinstallation در دستگاه های خود می نمایند .

User State Migration Tools  و یا اختصارا USMT – از این ابزار برای انتقال داده های کاربر از نسخه های پیشپن ویندوز به Windows 7 استفاده می شود . استفاده از این ابزار بدلیل ماهیت کاری آن نیاز به تخصص چندان بالایی ندارد اما باید در استفاده از آن دقت لازم را بعمل آورید . این ابزار از انتقال داده ها از Windows XP به Windows 7 به خوبی پشتیبانی می نماید . راهنمای استفاده از این ابزار در مسیر نصب برنامه در پوشه DOCS با نام usmt.chm موجود می باشد .

برای کسب آخرین اطلاعات در مورد این نسخه می توانید به این لینک مراجعه نمایید .

همچنین برای دانلود جدیدترین نسخه WIAK می توانید به این لینک مراجعه نمایید .

About mahyar

OrcID: 0000-0001-8875-3362 PhD Candidate (National Academy of Sciences of Ukraine - Institute for Telecommunications and Global Information) MCP - MCSA - MCSE - MCTS MCITP: Enterprise AdministratorCCNA, CCNP (R&S , Security)ISO/IEC 27001 Lead Auditor

Check Also

Creating Outlook Profiles for RemoteApps

Recently I have been involved in a project to roll out Microsoft RemoteApps, so users …