حذف DHCP Server از Server Core

 

به منظور حذف سرویس DHCP از روی Server Core می بایست از دستور start /w ocsetup DHCPServerCore /Uninstall استفاده کنید. به شکل زیر نگاه کنید:

dhcp-core-remove

همانطور که در شکل بالا نیز مشاهده می نمایید، به منظور کامل نمودن انجام عملیات حذف سرویس DHCP، می بایست سرور مورد نظر را راه اندازی مجدد نماییم.

 

بررسی رفتارهای یک DHCP Client در هنگامی که آدرس Default Gateway برای آن ست شده و سرور DHCP در دسترس

نوشته شده در یکشنبه هفتم آذر 1389 ساعت 0:32 شماره پست: 18

چند روزی هست که یکی از همکاران سوالی مبنی بر رفتار یک DHCP Client در هنگامی که آدرس Default Gateway برای آن ست شده باشد، از اینجانب پرسیده است. خوشبختانه چند روز تعطیلات عید غدیر این اجازه رو به بنده داد تا کاملا روی این موضوع تمرکز کرده و به تمامی جوانب آن پی ببرم. در ادامه به توضیحات بیشتر در خصوص این سناریو اشاره می کنم.

سیستم عامل Windows رفتارهای گوناگونی را در خصوص گرفتن تنظیمات از DHCP Server زمانی که آدرس Default Gateway برای آن ست شده و سرور DHCP در دسترس نباشد، از خود به نمایش می گذارد که در ادامه به آن اشاره می گردد:

  • رفتار DHCP Client زمانی که آدرس Default Gateway برای آن ست نشده باشد: در این سناریو فرض کنید که کلاینت مورد نظر ری استارت شود. همانطور که می دانید در این حالت به صورت پیش فرض DHCP Client سعی در renew نمودن تنظیمات دریافتی از سرور DHCP می نماید. در این صورت اگر چنانچه سرور DHCP در دسترس نباشد، کلاینت آدرس IP در رنج 169.254.0.0 برای خود انتخاب می نماید. لازم به ذکر است که اگر چنانچه برای کلاینت مورد تنظیمات مورد نظر در قسمت Alternate Configuration را به انجام رسانیده باشیم، کلاینت ابتدا سعی در استفاده از این تنظیمات می نماید.
  • رفتار DHCP Client زمانی که آدرس Default Gateway برای آن ست شده باشد، اما هیچکدام از Gateway های ست شده در دسترس نباشند: در این سناریو فرض کنید که کلاینت مورد نظر ری استارت شود. همانطور که در قسمت قبل نیز بدان اشاره شد، در این حالت به صورت پیش فرض DHCP Client سعی در renew نمودن تنظیمات دریافتی از سرور DHCP می نماید. در این حالت چنانچه سرور DHCP در دسترس نباشد، کلاینت پکت هایی از نوع ARP به آدرس Gateway های ست شده ارسال می نماید. در این صورت اگر چنانچه پاسخی از سوی Gateway های مورد نظر دریافت نگردد، کلاینت فکر می کند که به شبکه دیگری که در آن DHCP Server وجود  ندارد، منتقل شده است و لذا همانند حالت قبل رفتار می نماید.
  • رفتار DHCP Client زمانی که آدرس Default Gateway برای آن ست شده باشد و Gateway ست شده در دسترس باشد: در این سناریو فرض کنید که کلاینت مورد نظر ری استارت شود. همنطور که در دو قسمت قبل نیز بدان اشاره شد، در این حالت به صورت پیش فرض DHCP Client سعی در renew نمودن تنظیمات دریافتی از سرور DHCP می نماید. در این حالت چنانچه سرور DHCP در دسترس نباشد، کلاینت پکت هایی از نوع ARP به آدرس Gatewayهای ست شده ارسال می نماید. در این صورت اگر چنانچه پاسخی از سوی یکی از Gatewayهای مورد نظر دریافت گردد، کلاینت فکر می کند که تنها سرور DHCP در دسترس نیست و بر خلاف حالت قبل کلاینت به شبکه دیگری انتقال نیافته است و لذا از تنظیمات فعلی خود استفاده می نماید.

About mahyar

OrcID: 0000-0001-8875-3362 PhD Candidate (National Academy of Sciences of Ukraine - Institute for Telecommunications and Global Information) MCP - MCSA - MCSE - MCTS MCITP: Enterprise AdministratorCCNA, CCNP (R&S , Security)ISO/IEC 27001 Lead Auditor

Check Also

Creating Outlook Profiles for RemoteApps

Recently I have been involved in a project to roll out Microsoft RemoteApps, so users …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *