تغییر نام دادن Domain Controller در ویندوز سرور 2008

 

هنگام طراحی‌ یک شبکه جدید یا گسترش شبکه های موجود انتخاب یک اسم مناسب برای سرورتان از مراحلی است که باید به آن توجه داشت.  اسمی را که برای هر یک از سرورهای جدیدتان در هنگام طراحی یک شبکه جدید یا گسترش آن انتخاب می کنید باید کاملاً آگاهانه باشد و استانداردهای مربوط به اسم را وقتی یک شبکه جدید را طراحی یا گسترش می دهید، لحاظ نمایید. با این حال، در بعضی موارد یک خطای معمولی یا خطای انسانی، باعث می شود که سرور جدید اسمی اشتباه بگیرد. درست کردن این مشکل در سرورهای معمولی کار آسانی است، در حالیکه در Domain Controller با استفاده از روشهای متفاوتی باید این تغییر نام اعمال شود. در ادامه به ذکر این روش ها در ویندوز سرور 2008 خواهیم پرداخت.


هنگام طراحی‌ یک شبکه جدید یا گسترش شبکه های موجود انتخاب یک اسم مناسب برای سرورتان از مراحلی است که باید به آن توجه داشت.  اسمی را که برای هر یک از سرورهای جدیدتان در هنگام طراحی یک شبکه جدید یا گسترش آن انتخاب می کنید باید کاملاً آگاهانه باشد و استانداردهای مربوط به اسم را وقتی یک شبکه جدید را طراحی یا گسترش می دهید، لحاظ نمایید. با این حال، در بعضی موارد یک خطای معمولی یا خطای انسانی، باعث می شود که سرور جدید اسمی اشتباه بگیرد. درست کردن این مشکل در سرورهای معمولی کار آسانی است، در حالیکه در Domain Controller با استفاده از روشهای متفاوتی باید این تغییر نام اعمال شود. در ادامه به ذکر این روش ها در ویندوز سرور 2008 خواهیم پرداخت.

مراحل تغییر نام یک سرور معمولی (ویندوز 2000/2003/2008) کاملاً ساده است. این کار از طریقSystem Properties  که معمولاً با یک راه اندازی مجدد همراه است انجام می گیرد. با این حال، DCها باید با استفاده از روشی کاملاً متفاوت تغییر نام داده شوند.
نکته 1: DCهایی که شامل سرویس Microsoft Certificate Authority هستند را هرگز نمی توان تغییر نام داد.
نکته 2: این کار برای تغییر نام همه Domain نمی باشد! برای این منظور باید از ابزار RENDOM که بخشی از اکتیو دایرکتوری است و توسط سرویسهای دایرکتوری نصب می شود استفاده کنید.

استفاده از Command:
به منظور تغییر نام یک DC، به فرمان NETDOM نیاز خواهید داشت. در ویندوز سرور 2008، این دستور بخشی از سیستم عامل بوده و مثل ورژنهای قبلی نیازی به دانلود مجزای این برنامه نیست. با استفاده از فرمان NETDOM، اطمینان حاصل می کنید که هیچ خللی برای Domain و عملکرد کاربران بوجود نمی آید. تغییر نام DC نیازمند این است که اول یک FQDN به عنوان یک اسم کامپیوتر جدید برای DC آماده کنیم. همه حسابهای کاربری کامپیوتر برای DC باید شامل خصوصیت SPN به روز شده باشند و همه DNS سرورهای معتبر برای نام دامین باید شامل رکورد A برای نام جدید کامپیوتر باشند. هردو اسامی جدید و قدیم کامپیوتر تا وقتی که اسم قدیمی کامپیوتر پاک نشود، باقی می مانند. این روش مطمئن می سازد که هیچ وقفه ای در توانایی کاربرها برای برقراری ارتباط یا تشخیص هویت در DC تغییر نام داده شده، نخواهد بود به غیر از وقتی که DC را ه اندازی مجدد (restart) شود.
نکته مهم: برای تغییر نام دادن DC با استفاده از این فرمان، Domain Functional Level حداقل باید بر روی ویندوز سرور 2003 تنظیم شود.
عیب این روش: طبق معمول باید DC تغییر نام یافته را مجدد راه اندازی (Reboot) نمایید.
مزیت این روش: نیازی به نشستن در کنار DC برای تغییر نام آن نیست، بلکه می توانید این کار را از هر کامپیوتری که فرمان NETDOM دارد انجام دهید و البته باید شما از کاربری که سطح دسترسی کافی را دارد استفاده نمایید. کاربری مجاز به تغییر نام DC است که عضو گروه Domain Admins باشد.
برای تغییر نام یک DC به نام SERVER-1 در یک Domain با نام Netadmins.ir به DC-SERVER، مراحل زیر را دنبال کنید:
1. محیط  Command Prompt را باز کرده و تایپ کنید:

NETDOM computername SERVER-1.Netadmins.ir /add:DC-SERVER.Netadmins.ir

این دستور، خصوصیات اصلی سرویس (SPN) در اکتیو دایرکتوری را برای این کامپیوتر به روز رسانی کرده و رکوردهای DNS را برای اسم جدید کامپیوتر ثبت می کند. ارزش SPN حساب کاربری کامپیوتر باید در Domain همه DCها کپی شود و رکوردهای DNS برای اسم جدید کامپیوتر باید به تمام سرورهای معتبرDNS برای اسم Domain توزیع شود. اگر به روز و ثبت شدن قبل از حذف کردن اسم قدیمی کامپیوتر باشد، ممکن است بعضی از کاربران قادر به برقراری ارتباط با این کامپیوتر با استفاده از اسم جدید یا قدیم نباشند. بنابراین حتماً باید منتظر ماند تا  Replication Application چرخه کپی کردن را به پایان برساند. می توان این مورد را با استفاده از ابزاری همانند REPADMIN و REPLMON بررسی کرد. شما می توانید اسم جدید حقیقی اضافه شده به Computer Object را با استفاده از نگاه کردن به آن از طریق ADSIEDIT.MSC (که برای Windows 2008 به صورت پیش فرض نصب شده است) بررسی و بازبینی کنید. به سمت Computer Object رفته و روی آنرایت کلیک  کرده، Properties را انتخاب کنید. لیست حاوی خصوصیات موجود را پائین ببرید تا اینکه به خصوصیتی به نام MSds-AdditionamDnsHostName برسید.
2. اطمینان حاصل کنید که حساب کاربری کامپیوتر به روز شده و ثبت آن در DNS کامل شده است، سپس تایپ کنید:

NETDOM computername SERVER-1.Netadmins.ir /makeprimary:DC-SERVER.Netadmins.ir

دوباره می توانید تغییرات را با استفاده از ADSIEDIT.MSC بررسی کنید. لیست خصوصیات موجود در Computer Object را پائین ببرید (توجه کنید سرور چگونه با اسم جدید ظاهر می شود) تا به خصوصیتی به اسم msDS-AdditionalDnsHostName برسید. دقت کنید که اسم قدیمی باید در Atribute’s Properties ظاهر شده باشد.
3. کامپیوتر را Restart کنید.
4. در محیط  Command Prompt تایپ کنید:

NETDOM computername DC-SERVER.Netadmins.ir /remove:SERVER-1.Netadmins.ir

5. اطمینان حاصل کنید که تغییرات با موفقیت در تمام DCها کپی شده است.

Uninstall کردن یک برنامه توسط Command Prompt

نوشته شده در دوشنبه بیستم دی 1389 ساعت 14:3 شماره پست: 28

اگر برای uninstall کردن نرم افزاری از روی ویندوز کامپیوترتان بنا به هر دلیلی از محیط گرافیکی یا همان GUI ویندوز نمی توانید استفاده کنید و یا می خواهید از طریق batch file اقدام به uninstall کردن برنامه ای بکنید، تا انتهای این مقاله کوتاه با ما همراه باشید تا چگونگی انجام این کار را بررسی نماییم.

برای انجام این کار می بایست از ابزاری تحت عنوان WMIC استفاده کنید که از طریق محیط Command Prompt ویندوز قابل دسترس می باشد. پس ابتدا با زدن عبارت cmd در Run به محیط Command Prompt می رویم و در آنجا عبارت WMIC را تایپ کرده و اینتر می کنیم. اکنون با عبارتی شبه به متن زیر مواجه می شوید:

wmic:root\cli>

حال عبارت زیر را وارد نمایید:

product get name

پس از چند ثانیه لیستی از تمامی نرم افزارهای نسب شده بر روی کامپوتر خود را مشاهده خواهید کرد. اکنون دستور زیر را وارد کنید. فقط توجه داشته باشید که بجای application name باید نام نرم افزار مورد نظر را دقیقاً مانند همان نامی که در لیست داده شده در دستور قبل آورده شده است بنویسید.

product where name=”application name” call uninstall

اکنون از شما پرسیده می شود که آیا مطمئن به حذف برنامه مورد نظر هستید یا خیر که برای تایید باید یک حرف Y تایپ کرده و اینتر کنید. اکنون پیام Method execution successful را مشاهده می کنید که به معنیuninstall شدن برنامه مورد نظر می باشد.

About Mahyar

OrcID: 0000-0001-8875-3362 ​PhD Candidate (National Academy of Sciences of Ukraine - Institute for Telecommunications and Global Information) MCP - MCSA - MCSE - MCTS Azure Security Engineer Associate MCITP: Enterprise Administrator CCNA, CCNP (R&S , Security) ISO/IEC 27001 Lead Auditor CHFI v10 ECIH v2

Check Also

Creating Outlook Profiles for RemoteApps

Recently I have been involved in a project to roll out Microsoft RemoteApps, so users …