انواع LSA در OSPF

انواع بسته هایی که در OSPF ، روتر ها به سمت یکدیگر ارسال می کنند، شامل 5 نوع می باشد.

این 5 نوع یا Type عبارتند از:

Type 1: Hello

روترهایی که روتینگ پروتکل OSPF را اجرا می کنند بر طبق زمانبندی مشخصی که معمولا هر 10 ثانیه یکبار هست به سمت یکدیگر پیغام های Hello را ارسال می کنند. یعنی هر 10 ثانیه یکبار به یکدیگر می گویند سلام. تا هر دو متوجه شوند که همسایه شان هست و کابل ارتباطی سالم هست.

Hello Packet ها شامل اطلاعاتی همچون :  

 

1.router-id
2.area id 
3.authentication
4.Network mask
5.Hello Interval 
6.Dead Interval
7.DR 
8.BDR 
9.Neighbor IP
10.Authentication type
 

نگران نباشید همه را به مرور توضیح می دهیم.

اما قبل از اینکه پکت Hello ارسال شود چهار پارامتر، بین دو روتر چک می شود تا آن دو روتر یکدیگر را بعنوان همسایه انتخاب کنند. این 4 پارامتر باید بین دو روتر یکسان باشند. که عبارتند از :

1. area number

2. Hello Interval

3. Dead Interval

4. Authentication

بعد از اینکه مشخص شد که این 4 پارامتر بین دو روتر یکسان هست. آن دو روتر یکدیگر را بعنوان همسایه تشخیص می دهند و شروع به ارسال Hello Packet  به سمت یکدیگر می کنند.

Type 2:DBD

DBD مخفف عبارت Data Base Description هست. بسته های DBD به منظور انتخاب BR و DBR ارسال می شوند.

Type 3:LSR

LSR مخفف Link State Request هست. روترها بعد از اینکه همسایه هایشان را مشخص کردند، و همینطور  DR و BDR مشخص شد، با استفاده از پیغام LSR از روترهای همسایه تقاضا می کنند که برایشان آپدیت ارسال کنند.
 

Type 4:LSU

LSU مخفف عبارت Link State Update هست . LSU همان پکت های آپدیت  است که روترها به سمت یکدیگر  ارسال می کنند.

 

Type 5:LSA

مخفف عبارت Link State Acknowledgement هست. LSA همان پیام تصدیق هست. روتر به فرستنده آپدیت پکتی می فرستد تحت عنوان “LSA” تا به او بفهماند آپدیتی که فرستاده بودی دریافت شد. اصطلاحا می گویند در OSPF ، آپدیت ها Reliable هستند. یعنی نیازمند تصدیق هستند.بعبارت دیگر تا مادامی که پیام تصدیق یا LSA دریافت نشود آپدیت مجددا فرستاده میشود.

 
 
نکته بسیار مهم: 
اکثر افراد ، OSPF Packet Types  رو با LSA Packet Types قاطی می کنند. این LSA با LSA که در OSPF Packet Types وجود دارد فرق دارد و این نکته مهمی هست که باید بهش توجه داشته باشید.
 
LSA که در OSPF Packet Types وجود دارد مخفف عبارت Link State Acknowledgement هست ولی LSA که در اینجا وجود دارد مخفف عبارت Link State Advertisement هست و مربوط به آپدیت هایی است که OSPF به سمت روترهای دیگر می فرستد که این آپدیت ها خودشون انواعی دارند که به هرکدامشان LSA گفته می شود. مثلا LSA Type 1  و LSA Type 2 و …

About Mahyar

OrcID: 0000-0001-8875-3362 ​PhD Candidate (National Academy of Sciences of Ukraine - Institute for Telecommunications and Global Information) MCP - MCSA - MCSE - MCTS Azure Security Engineer Associate MCITP: Enterprise Administrator CCNA, CCNP (R&S , Security) ISO/IEC 27001 Lead Auditor CHFI v10 ECIH v2

Check Also

زمانبندی اجرای دستورات در سیسکو

ممکن است برای شما زمانی که از قابلیت زمانبندی برای اجرای فرامینی در ویندوز یا …