روابط Trust – قسمت دوم

Trust های دستی

 ۴ نوع Trust هستند که باید به صورت دستی ساخته شوند:

آ: Shortcut Trust
ب: External Trust
پ: Realm Trust
ت: Forest Trust

ساخت یک Trust به صورت دستی

با توجه به Trust که قصد ساختن آن را دارید و نحوه ی آن باید عضو گروه Domain Admins یا Enterprise Admins باشید. برای ساخت یک Trust به صورت دستی قدم های زیر را طی کنید:

۱) کنسول Active Directory Domains & Trusts را باز کنید.

۲) روی دامینی که یک سمت از رابطه ی Trust است راست کلیک کنید و گزینه Properties را بزنید. توجه داشته باشید روی این دامین باید دارای privilege های ساخت یک رابطه trust باشید.

۳) روی TAB (زبانه) Trust کلیک کنید و سپس روی دکمه new کلیک کنید. یک ویزارد برای ساخت یک رابطه Trust به شما کمک خواهد کرد.

۴) در صفحه Trust Name، نام دامین دیگری که در رابطه Trust قرار می گیرد را وارد کنید و سپس next را بزنید.

۵) اگر دامین وارد شده جزء همان جنگل (Forest) دامین جاری نباشد، باید یکی از سه نوع Trust زیر را انتخاب کنید:

– Forest  –     External  –      Realm

اگر در همان جنگل باشد، نوع Trust به صورت Shortcut در نظر گرفته می شود. در ادامه انواع Trust را مورد بررسی قرار می دهیم.

۶) در صفحه Direction Of Trust باید جهت رابطه Trust را با توجه به شرح زیر معین کنید:

– Two-Way: یک ارتباط Trust دو طرفه که در آن هر دو دامین، دامین اعتماد شده و دامین اعتماد کننده خواهند بود. به عبارت مناسب تر؛ هر دو دامین تشخیص هویت یکدیگر را مورد اعتماد قرار می دهند.

– One-Way:Incoming : یک ارتباط Trust یک طرفه به صورتی که دامینی که روی آن کلیک راست کرده اید و Properties را زدید دامین اعتماد شده است و دامین دیگر دامین اعتماد کننده است. جهت فلش در دیاگرام به دامین اعتماد شده وارد می شود و استفاده از لغت Incoming به این منظور است.

– One-Way: Outgoing : یک ارتباط Trust یک طرفه به صورتی که دامینی که روی آن کلیک راست کرده اید و Properties را زدید دامین اعتماد کننده و دامین دیگر دامین اعتماد شونده است. جهت فلش در دیاگرام به دامین اعتماد شده وارد می شود از این رو لغت Outgoing انتخاب شده است.

۷) در صفحه Sides of the trust با توجه به دسترسی های اکانت خود با توجه به توضیحات زیر یکی از گزینه های زیر را انتخاب کنید:

– Both this domian and specified domain : در هر دو سمت رابطه ی Trust نصب می شود. برای انتخاب این گزینه باید در هر دو سمت privilege های ساخت یک رابطه Trust را داشته باشید.

– This Domain Only : در دامینی که روی آن کلیک کرده اید و Properties را زده اید رابطه ساخته می شود و یک مدیر دیگر در دامین دیگر باید همین پروسه را روی آن دامین انجام دهد.

با توجه به گزینه های انتخابی قبلی مراحل بعدی متفاوت خواهند بود:

– اگر Both this domain and specified domain را انتخاب کرده اید، باید یک username و password با دسترسی های مناسب وارد کنید.

– اگر This Domain Only را انتخاب کرده اید، باید یک کلمه رمز که برای برقراری Trust استفاده می شود را انتخاب و وارد کنید. یک کلمه رمز نباید password خودتان باشید و باید یکتا باشد. پس از برقراری رابطه دامین آن را تغییر خواهد داد.

۸) اگر Trust از نوع outgoing باشد؛ باید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

– Selective Authentication

– Domain-Wide Authentication یا Forest-Wide Authentication با توجه به آنکه نوع Trust چیست External یا Forest

این گزینه ها در آینده توضیح داده می شود.

۹) در پنجره جدید، توضیحات مختصر تنظیمات در نظر گرفته شما نمایش داده می شود. آن را بررسی کنید و Next را بزنید.

اگر در ساخت رابطه Trust گزینه both Sides را انتخاب کرده باشید، در اینجا مراحل پایان می پذیرد، اگر This Domain Only را انتخاب کرده باشید، رابطه Trust برقرار نمی شود مگر آنکه:

– اگر نوع رابطه ساخته شده توسط شما one-way:Outgoing است، یک مدیر شبکه در دامین دیگر، با توجه به فرآیند بالا یک رابطه Trust با نوع  One-Way:Incoming بسازد.

– اگر نوع رابطه ساخته شده توسط شما One-Way:Incoming است، یک مدیر شبکه در دامین دیگر، با توجه به فرآیند بالا یک رابطه Trust با نوع One-Way:Outcoming بسازد.

– اگر نوع رابطه ساخته شده توسط شما Two-way است، یک مدیر شبکه در دامین دیگر، با توجه به فرآیند بالا یک رابطه Trust با نوع Two-Way بسازد.

Trust های Shortcut

با توجه به آنچه که در خصوص Trust های درون دامینی و فرآیند طی شدن یک Trust به صورت Transitive گفته شد، این فرآیند به شدت می تواند Performance را کاهش دهد. همچنین اگر یکی از دامین کنترلر های مسیر Trust در دسترس نباشد به صورت کلی Authentication کاربر صورت نمی گیرد و دسترسی به سرویس مورد نظر صورت نمی گیرد. برای حل این مشکل از Shortcut Trust باید استفاده کنیم. لازم به ذکر است که Shortcut Trust ها لازم است در مرحله طراحی در نظر گرفته شوند تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری گردد. Shortcut Trust ها Authentication و Session ها را در یک جنگل چند دامینی بهینه می کنند. دیاگرام زیر مثالی از دو Shortcut Trust است.

trust5

Trust های External

زمانی که لازم است با یک دامینی که در جنگل دیگری است کار کنیم، باید یک External Trust بسازیم. در دیاگرام زیر دو External Trust مشخص شده است.

image

در ادامه در مبحث امنیت روابط Trust درخصوص پیش بینی های امنیتی در این خصوص بحث خواهد شد.

Trust های Realm

زمانی که لازم است یک رابطه Trust بین یک دامین با سرویس های امنیتی روی پیاده سازی های دیگری از kerberos V5 انجام شود از Realm Trust استفاده می شود. مثلا در زمانی که لازم است دامین با یک Unix Kerberos V5 یک رابطه Trust برقرار کند. Realm Trust ها تنها به صورت One-Way امکان پذیر هستند بنابراین برای ایجاد یک رابطه دو طرفه، دو رابطه One-Way با جهت های متضاد ایجاد گردد.  همچنین به صورت پیش فرض این رابطه transitive نیست اما می توانند Transitive شوند.

اگر یک Kerberos v5 Realm غیر ویندوزی به دامین ویندوزی اعتماد کنند، در این صورت تمام اشیاء امنیتی در دامین ویندوزی مورد اعتماد قرار خواهند گرفت. اگر دامین ویندوزی به kerberos V5 Realm اعتماد کند کاربران در Realm می توانند به منابع دسترسی پیدا اما این فرآیند مستقیم نیست. زمانی که کاربر توسط یک Kerberos Realm غیر ویندوزی Authenticate می شود ticket صادر شده برای او شامل تمام مواردی که ویندوز جهت Authorization نیاز دارد نیست. بنابراین یک متد برای بازنشاندن اکانت ها لازم است. اشیاء امنیتی لازم در دامین ویندوزی ساخته می شود و به هویت های واقعی در Keberos Realm غیر ویندوزی مرتبط می گردند.

Trust های Forest

زمانی که لازم است بین دو کمپانی با دو جنگل متفاوت همکاری ایجاد شود از Forest Trust استفاده می شود. یک Forest Trust یک Trust به صورت One-way یا Two-Way است که به صورت Transitive بین دو Forest Root ایجاد می شود. Forst Trust ها به نسبت سایر Trust های دیگر، طرح ریزی و مدیریت ساده تری دارند از این رو در بسیاری از سناریو ها اولین گزینه ی انتخابی باید Forest Trust باشد. همچنین Forest Trust ها در بسیاری از سناریو ها همانند همکاری بین دو شرکت، ادغام شدن دو شرکت و مالکیت شرکت دیگر راهکار مناسبی است. همچنین در سازمان هایی با بیش از یک Forest – این عمل جهت ایزوله کردن سرویس و اطلاعات اکتیو دایرکتوری صورت می گیرد – گزینه مناسب ارتباط Forest Trust است.

زمانی که یک ارتباط Trust بین دو Forest ایجاد می شود SID Filtering (همچنین Domain quarantine گفته می شود) فعال می گردد. SID Filtering در ادامه مورد بحث قرار می گیرد. تصویر زیر یک مثال از Forest Trust است.

t1

یک Forest Trust می تواند One-Way یا Two-Way باشد. همانطور که گفته شد Forest Trust دارای ویژگی تعدی است (Transitive است). با این وجود خودشان دارای این ویژگی نیستند. به عنوان مثال اگر tailspintoys.com به worldwideimporters.com اعتماد داشته باشد و worldwideimporters.com به northwindtrades.com اعتماد داشته باشد، tailspintoys.com به northwindtrades.com اعتماد ندارد. برای ایجاد این رابطه باید یک Trust دیگر ایجاد شود.

پیش نیاز ها

– برای ایجاد Forest Trust باید Functional Level در هر دو Forest ویندوز سرور ۲۰۰۳ باشد.

– همانطور که پیش تر گفته شد؛ برای ایجاد رابطه Trust باید دارای privilege های لازم باشید.

– برای ایجاد Forest Trust باید DNS به صورت مناسب تنظیم شده باشد:

۱) اگر یک Root DNS Server وجود داشته باشد، می توان Root DNS Server را برای هر دو Namespace جنگل ها قرار داد و Root hints تمام DNS Server ها را به روز کرد.

۲) اگر Root DNS Server وجود نداشته باشد، برای هر DNS Server می توان از conditional forwarders استفاده کرد.

۳) اگر Root DNS Server وجود نداشته باشد و Forest DNS Namespace خانواده ویندوز سرور ۲۰۰۳ یا جدید تر نباشد، یک Secondary Zone در هر DNS namespace تنظیم می گردد.

نکته: در برقراری ارتباط بین یک دامین ویندوز سرور ۲۰۰۸ و دامین ویندوز NT 4.0 از External Trust استفاده می شود. به عنوان مثال اگر شما مدیر یک دامین ویندوز سرور ۲۰۰۸ هستید و کاربران می خواهند به منابعی که در دامین روی ویندوز NT 4.0 است دسترسی پیدا کنند باید یک رابطه Trust به صورتی که دامین ویندوز NT 4.0 به Windows Server 2008 اعتماد داشته باشد ایجاد کنید. در این حالت دامین ویندوز NT 4.0 دامین اعتماد کننده و دامین ویندوز سرور ۲۰۰۸ دامین اعتماد شده است.

مدیریت روابط

جهت اطمینان از کارکرد یک رابطه Trust، می توان این ارتباط را بین هر دو دامین ویندوزی Validate کرد. امکان Validate کردن Realm Trust وجود ندارد. برای این منظور:

۱) کنسول Active Directory Domains and Trusts را باز کنید.

۲) روی دامینی که شامل رابطه است کلیک راست کرده و Properties را بزنید. روی tab (زبانه) Trust کلیک کنید و سپس Trust که می خواهید Validate کنید را انتخاب کنید.

۳) روی Trust مورد نظر کلیک راست کنید و Properties را بزنید. سپس Validate را بزنید. Yes را برای Validate کردن یک Incoming Trust بزنید. همچنین می توانید No را برای عدم Validate کردن بزنید.

۴) با استفاده از دستور زیر همچنین می توانید یک رابطه را Validate کنید:

netdom trust TrustingDomainName /domain:TrustedDomainName /verify

5) برای حذف یک رابطه می توانید Remove را بزنید و یا از دستور زیر در خط فرمان استفاده کنید:

netdom trust TrustingDomainName /domain:TrustedDomainName /remove
[/force] /userD:User PasswordD:*

توجه: استفاده از سوییچ Force برای حذف Realm Trust ها لازم است.

About mahyar

OrcID: 0000-0001-8875-3362 PhD Candidate (National Academy of Sciences of Ukraine - Institute for Telecommunications and Global Information) MCP - MCSA - MCSE - MCTS MCITP: Enterprise AdministratorCCNA, CCNP (R&S , Security)ISO/IEC 27001 Lead Auditor

Check Also

آشنایی با Windows Azure Active Directory

Windows Azure Active Directory سرویسی است که خدمات Identity and access یا به اختصار IDA …